Adana Masterler
Atletizm Kulübü
Web Sitemize Hoş Geldiniz...
Mustafa Kemal Atatürk

Ben sporcunun zeki çevik ve ahlâklısını severim.
Atatürk

Spor Kulüpler
Maraton nedir? Nasıl Doğmuştur

     MARATON, adını İÖ 490'da, Atinalılar ile Persler arasında yapılan Maraton Savaşı'ndan alan uzun yol koşusudur {bak. Maraton Savaşi). Efsaneye göre Pheidippides adlı Yunanlı bir asker, zaferi müjdelemek için savaş alanından Atina'ya kadar yaklaşık 40 kilometrelik yolu koşmuş, sonunda da ölmüştü. İlk maraton koşusu 1896'da, Atina'da yapılan Olimpiyat Oyunları'nda, bu efsanevi koşucunun anısına düzenlendi {bak. OLİMPİYAT Oyunlari).
     Atina'ya kadar koşulan yarışı Yunanlı bir köylü olan Louis kazandı. Bu olay halk arasında öyle büyük bir sevinç yarattı ki, bir otelci şampiyon köylüye bir yıl boyunca bedava yemek vereceğine, bir çocuk ise yaşamı boyunca ayakkabılarını parasız olarak boya-yacağına söz verdi.
1908'de Londra'da düzenlenen Olimpiyat

     Oyunları'nda maraton 42.195 metrede koşuldu. O gün hava çok sıcaktı. Yarışa hızla girişen koşuculardan 75'i çok geçmeden koşuyu terk etmek zorunda kaldı. Öteki yarışma-cılarsa yarışın sonunda bitkin düşmüştü. Stadyuma ilk ulaşan Dorando Pietri adlı genç bir İtalyan oldu. Ama girişte takılıp yere düştü. Kalkması için yardım edildi ve bitiş çizgisine kadar neredeyse taşınarak götürüldü. Öteki koşucuların olayı protesto etmesi üzerine Pietri yarış dışı bırakıldı.

     1924 Olimpiyat Oyunları'nda 42.195 metrelik uzunluk değişmez ölçü olarak kabul edildi. Ama bu uzunluk yalnızca Olimpiyat Oyunları için geçerlidir.
Maraton koşusu genellikle yollarda yapılır. Bu koşu pist yarışmalarından ve kır koşularından çok daha yorucudur. Bir koşucu yarış süresince yaklaşık 3 kg kaybeder. Bu yüzden maraton koşucularının bacak kasları, kalp ve ciğerleri güçlü ve dayanıklı olmalıdır. Yapıca küçük ve hafif, yaşça büyük olan sporcuların başarı şansı daha yüksektir. Günümüzde Londra, Boston ve New York maratonlarına 10 binin üzerinde maratoncu katılmaktadır.
Yarış parkurlarının zorluk derecesi aynı olmadığından bu dalda saptanmış resmi bir dünya rekoru yoktur. Olimpiyatlarda en iyi derece 1984 Olimpiyat Oyunları'nda 2 saat 9 dakika 21 saniye ile Portekizli C. Lopes'e aittir. Etiyopyalı Abebe Bikila, Olimpiyat Oyunlarında maraton koşusunu iki kez kazanmış tek sporcudur (1960 ve 1964).

     Türkiye'de ilki 1983'te düzenlenen Asya-Avrupa Maratonu her yıl gerçekleştirilmektedir. Türk yarışmacı Veli Ballı 1977 Boston Maratonu'nda ikinci, 1979 Atina Maratonun'daysa şampiyon olmuştur.

Nüve Forum
Kaynak:1
12.cilt / s.60-61
  Ana Sayfa               Tüzük                  Yönetim               Hakkımızda           Basında Biz               Foto Galeri          Antrenman Prog.        İletişim
Ana Sayfa Yap!!!
© Copyright 2010 Commander Bilgisayar - Adana Web - Adana internet - Adana Forum
Ana Sayfa          Tüzük          Yönetim          Hakkımızda          Basında Biz          Foto Galeri          Antrenman          İletişim